Goździk postrzępiony i alpejski

Goździki to przede wszystkim piękne i dekoracyjne kwiaty. Są jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętych. Często właśnie z tego powodu są uprawiane w przydomowych ogrodach. Większość z gożdzików pochodzi z klimatu umiarkowanego i dobrze znosi niskie temperatury. Każda z odmian wymaga jednak uprawy w miejscu, do którego dociera bardzo dużo słońca.

    W zależności od gatunku wyróżniamy:
  1. Goździki jednoroczne - Chińskie i Ogrodowe.
  2. Goździki dwuletnie - Brodate i Ogrodowe dwuletnie
  3. Byliny - Goździki pierzaste tzw. postrzępione i goździki alpejskie

Najpopularniejszymi i najczęściej uprawianymi goździkami są m.in. goździki brodate, ogrodowe, chińskie, postrzępione, sine, kropkowane.

Najbardziej trwałymi i wytrzymałymi roślinami są byliny. Bylinami nazywane są rośliny żyjące dłużej niż dwa lata, która wielokrotnie wydaje nasiona lub zarodniki. Wśród goździków jest to goździk postrzępiony i goździk alpejski.

Goździki postrzępione

Goździk postrzępiony nazywane również pierzastymi rosną od maja do sierpnia rozwijając przy tym pachnące, białe lub jasnoróżowe kwiaty o wysokości 15-30 cm. Oprócz słońca wymaga gliniasto-piaszczystych gleb. W Polsce gatunek ten jest rzadki i objęty ochroną. Kwiaty tego gatunku ze względu na swój zapach i miododajność przyciągają pszczoły i inne owady zapylające.

Goździk alpejski

Goździki alpejskie natomiast w odróżnieniu od pozostałych odmian maja wyjątkowe wymagania glebowe. Mianowicie jak sama nazwa wskazuje rosną na terenach górzystych w związku, z czym preferują podłoże kamieniste, przepuszczalne o odczynie zasadowym takim, jakie ma gleba wapienna. Ważne jest, aby zapewnić tym goździkom przy ich uprawie właśnie takie podłoże. Goździki alpejskie są niskimi roślinami, kwitnącymi na różowo w czerwcu i lipcu. Są odporne na susze i nie wymagają częstego podlewania. Pomimo swojego górskiego pochodzenia goździki te uprawiane są również w ogrodach.

Goździki to rośliny, które zachwycają wyglądem swoich pięknych, małych kwiatów. Ich wielobarwność na pewno będzie wspaniałą ozdobą każdego ogrodu.

Sprawdź również: Nietypowe odmiany topoli