Irys japoński i żółty

Irysy - ozdoba ogrodów

Miesiąc maj to czas kwitnienia wielu odmian kwiatów. Jedną z nich są kosaćcowate, do rodziny której należą irysy.

Rośliny ozdobne w ogrodzie

Irysy to nieco już zapomniane rośliny rzadko pojawiające się w nowocześnie urządzonych ogrodach. Dominują tu dające się formować iglaki, byliny, których pielęgnacja nie nastręcza trudności lub stałe ekspozycje w postaci róż oraz krzewów ozdobnych. Jeżeli jednak lubimy wielobarwność w ogrodzie od końca kwietnia, to właśnie irysy i tulipany podniosą estetykę każdej rabaty.

Charakterystyka irysów żółtych

Irysy zółte to wyjątkowo piękne kwiaty – część płatków kwiatostanu opada w dół w część jest uniesiona w górę tworząc jakby kopułę. Kwiaty mają różną wielkość – odmiany najwcześniejsze są malutkie, wielkości piąstki dziecka, natomiast wielkość kwiatów odmian późniejszych, kwitnących przez większość lata, można przyrównać do złożonych dwóch pięści dorosłego mężczyzny.

Jeżeli chodzi o kolory to irysom, podobnie jak tulipanom, natura nie poskąpiła ze swojej palety barw – mnogość kolorów jest niezliczona, a co jest cechą dominującą w irysach, kwiaty są kilkubarwne, chociaż zdarzają się odmiany jednokolorowe, od białego przez irysy żółte po prawie czarne.

Irysy rozwijają się z kłączy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju uprawy jest fakt, że kłącza przez wiele lat mogą bytować w ziemi. Wykopuje się je tylko wtedy gdy roślinę chcemy rozmnożyć.

Rośliny, oprócz pięknych kwiatów mają też ładne i bardzo dekoracyjne liście. U większości roślin po ścięciu kwiatu resztę liści należy usunąć, ponieważ po zeschnięciu się nie wyglądają estetycznie, natomiast liście niektórych odmian stanowią dekorację ogrodu nawet bez kwiatów.

Polecane odmiany: irys japoński

Jedną z ciekawszych odmian irysów jest irys japoński. Swoim wyglądem różni się od typowych kwiatów widocznych w ogrodach, ma bardziej pofalowane płatki, górne są zazwyczaj mniejsze niż dolne, kwiaty irysów japońskich są dużo okazalsze i w większości w kolorach pastelowych. Te piękne, ogromne i delikatne kwiaty są prawdziwą ozdobą letniego ogrodu. Jednym z piękniejszych okazów jest irys żółty.

Inną, często spotykaną odmianą jest irys amerykański cechujący się równie dużymi, przeważnie dwubarwnymi kwiatami lub jednokolorowymi w intensywnych, ciemnych kolorach.

Irysy to bardzo niekłopotliwe rośliny, nie mają specjalnych wymagań glebowych, ale warto pamiętać by ziemia nie była zbyt piaszczysta. Lubią stanowiska słoneczne i pół-cieniste.

Sprawdź również: Czy jarzębina to jarząb pospolity?