Test canonical 3

Topola amerykańska i berlińska

Rodzaje topoli - rzadko spotykana topola amerykańska

Topola jest drzewem z rodziny wierzbowatych. W Polsce występują trzy rodzime gatunki - topola czarna, biała, osika. Topole są najszybciej rosnącymi drzewami w klimacie umiarkowanym. Lubią żyzne gleby.

Obecnie znamy około 40 gatunków topoli. Są wśród nich te, które najczęściej spotkamy w Polsce: topola biała, szara, czarna, osika, kanadyjska. A także te rzadko spotykane: topola berlińska, topola włochata, topola amerykańska, wielkolistna, Maksimowicza, topola 275, Simona, kórnicka, Wilsona, petrowska. Występują także mieszańce gatunkowe.

Topola berlińska - jedna z nietypowych odmian topoli

    Do nietypowych odmian topoli możemy zaliczyć:
  • Topola kalifornijska - jest jednym z najwyższych drzew liściastych, występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach osiąga nawet 70 metrów, w Polsce sięga do 42 metrów. Kora ma srebrzystą bądź jasnobrązową barwę i jest lekko chropowata. Liście może mieć trójkątne, owalne, sercowate, które mają od 10 do 25 cm długości.
  • Topola berlińska - ten rodzaj topoli należy do mieszańca gatunkowego. Powstała ze skrzyżowania topoli włoskiej z Populus laurifolia. Występuje w Europie. Kora ma szaro-brązową barwę i jest mocno chropowata, a liście posiadają kształt rombu. Mają do do 12 cm długości.
  • Topola chińska - inaczej nazywana topolą Simona, naturalnie występuje w północnych Chinach. Dorasta nawet do 20 metrów. Często posiada pochyły pień z ukośnie uniesionymi głównymi konarami i zwisającymi gałązkami. Liście posiada romboidalne, które mają od 5 do 12 cm długości. Rozwija się wczesną wiosną.
  • Topola kanadyjska - jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania euroazjatyckiej topoli czarnej z topolą amerykańską. Może sięgać nawet do 30 metrów. Posiada korę jasnoszarą, bruzdowatą, a liście ma trójkątne. Kwitną w marcu i kwietniu
  • Topola balsamiczna - naturalnie występuje we wschodniej części Ameryki Północne. Korę ma srebrzystą i chropowatą
  • Topola Wilsona - pochodzi z Chin, a w niektórych krajach uprawiana jest jako roślina ozdobna. W Polsce występuje bardzo rzadko. Ma bardzo duże, sercowate liście.